Kako odreagovati kada je dete nezadovoljno zbog poklona koje je dobilo
U vreme praznika i darivanja članovi porodice provode više vremena zajedno. Ovim danima se najviše raduju deca jer tada su okružena roditeljima, bakama i dekama. Ljubav preplavi sve u porodici, prave se razne đakonije, deca se uključuju u porodične aktivnosti i, naravno, željno iščekuju Deda Mraza i Božić Batu. Obuzimaju ih snažne emocije koje ih dovode do ushićenja i razdraganosti. Podjednako su usplahireni i „pomoćnici“ pomenutih prazničnih davaoca poklona – roditelji, bake, deke i ostali, jer s istim nestrpljenjem čekaju reakciju deteta na brižljivo i s ljubavlju biran poklon.
Dešava se da deca neočekivano odreaguju na poklone ispod jelke pokazujući bes i razočaranje. To je trenutak kada roditelji treba da prevaziđu iznenađenje i ličnu neprijatnu emociju izazvanu detetovom reakcijom i umire dete. Mnogo roditelja prolazi kroz sličnu situaciju. Važno je iskoristiti ovaj trenutak da kod svog deteta razvijete osećaj zahvalnosti. Savremeno društvo se ne bavi mnogo ovom sposobnošću, a ona je veoma dragocena. Kada dete nauči da prepozna lepe i dragocene trenutke u svom životu, razviće se u duhovno snažnu i optimističnu osobu.
Zahvalnost se uči, ne rađamo se s njom, a deca najbolje uče od svojih roditelja posmatrajući njihove reakcije i ponašanje. Dakle, praktikujete zahvalnost zajedno sa svojim detetom. Naučite ga da je svaki poklon dat od srca i da je u tome njegova najveća vrednost. Obradujte se svakoj pažnji koju dobijete od deteta ili druge osobe (zagrljaju, pohvali, crtežu, zanimljivom kamenčiću, listu…). Dete će veoma brzo povezati vašu reakciju sa svojim ponašanjem i s ljubavlju koju oseća prema Vama. Kao što je roditelju najveća radost osmeh na licu njegovog deteta, tako je i detetu najveća sreća kada je roditelj raspoložen i nasmejan.
Objasnite detetu šta je zaista svakome potrebno za život (odeća, hrana, dom, ljubav, pažnja…). Kada dete pokaže nezadovoljstvo onim što ima ili zbog onoga što nema, uvek započnite priču o tome šta je zapravo najvrednije u životu – zdravlje, ljubav i porodični sklad. To je nešto čega svi mi treba, s vremena na vreme, da se podsetimo. Pitajte ga da li mu je to što želi u tom trenutku zaista i potrebno. Čovek/dete ima mnogo želja, ali na ostvarenje nekih mora da sačeka jer još nije došao pravi trenutak. Naučićete ga strpljenju i nadanju, a to su još dve veoma važne životne lekcije.
Ovo je idealan period kada su deca i porodica zajedno, da naučite dete da bude zahvalno. Zahvalnost je osobina koja je u tesnoj vezi sa bliskošću, skromnošću i srećom.
Evo nekoliko saveta kako da razvijete zahvalnost kod dece i na taj način ih učinite zadovoljnijim i srećnijim.
- Nakon praznika napravite sa detetom zahvalnice koje ćete poslati dragim ljudima. Budite kreativni u njihovom pravljenju. One mogu biti tradicionalne (papirne), elektronske (mejl), originalne (fotografija, crtež…). Na taj način podstičete kreativnost i dajete veoma važno mesto zahvalnosti.
- Ističite zahvalnost svakodnevno, naročito kada vam je teško. (Danas mi je bio težak dan, ali sam zahvalna baki koja mi je pomogla tako što je skuvala ručak). Govorite naglas tako da vas dete čuje.
- Svako veče pred spavanje odaberite po jednu zahvalnost za taj dan. Ona može da sadrži zahvalnost za velike i fundamentalne stvari, ali isto tako i za sitnice. Možete ih zapisivati na papiriće i ubacivati u teglu, kutiju… Ta kutija može poslužiti kao podsetnik zahvalnosti kada je dete tužno ili kada vam je teško.
- Možete pred spavanje pitati dete šta mu se lepo dogodilo u tom danu. Insistirajte da se seti samo lepih događaja. Ako mu ne ide, ispričajte mu šta se Vama desilo lepo. Dete uvek u početku navodi nešto što je dobilo, nešto materijalno ili kaže da mu se ništa lepo nije dogodilo. Navedite ga da se seti onih običnih događaja – porodični ručak, zajednička šetnja, pomoć drugu/drugarici/članu porodice, ljubaznost prema nekome, sunčan dan, igra u parku zdravlje, krov nad glavom… Dakle, svih onih uobičajenosti kojih najčešće ni mi ni deca nismo svesni, a zapravo su izvor istinske sreće. Kada sa detetom nabrojite sve lepe trenutke proteklog dana, zajedno se zahvalite na svemu lepom i recite mu da ćete sa radošću otići na spavanje.
Reči zahvalnosti koristite tokom cele godine, govorite HVALA kada god vam se za to pruži mogućnost. Budite zahvalni pa će i Vaše dete će biti zahvalno, a zahvalnost je put ka sreći!