Kako da znate da li je vaše dete spremno za školu?
Roditelji me često pitaju da li je potrebno da dete uči u predškolskom periodu. U čemu se sve sastoji priprema za školu? Da li je potrebno učiti slova, čitati i pisati? Da li razvijene veštine upravljanja mobilnim telefonom i računarom čine dete spremnim za školu?
Odgovor za sve roditelje je uvek isti.
Neophodan deo pripreme za školu jeste učenje tokom celog predškolskog perioda, pa čak i ranije.
Problem ili nedoumice se javljaju kada shvatimo da mnogi ljudi pojam UČENJA i način učenja, shvataju drugačije.
Nekada je učenje bilo sinonim za: ponavljanje, reprodukovanje i nabrajanje.
Roditelji su pričali deci i tako bi ih učili pesmicama, brojevima i slovima, a deca bi za njima sve to ponavljala. Koliko puta smo samo čuli da su roditelji decu budili da bi dobili odgovor na pitanje iz tablice moženja! Deca su to morala znati bukvalno „ kad ih probude u po’ noći!“. Deca bi uglavnom bila poslušna i činila sve bez obzira na sopstveno mišljenje.
Danas učenje predstavlja: posmatranje, povezivanje, zaključivanje, kritičko mišljenje, rešavanje zadataka i primenu stečenog znanja u praksi.
Često nas naša deca iznenade i oduševe nekim zaključkom ili izjavom. Tada pomislimo da ni sami ne znamo odakle im to znanje. S druge strane, ne prija nam kada nedvosmisleno iznesu svoje mišljenje, dokazujući da su u pravu, pa se takvo ponašanje često etiketira kao neprikladno, bezobrazluk ili neposlušnost.
Menjaju se ljudi, vremena, način života, vaspitanje, način rada ali jedno ostaje isto:
MESTO ODVIJANJA PRIPREME ZA ŠKOLU
- Porodica: vaspitno-obrazovni rad
- Vrtić : organizovan obrazovno – vaspitni rad
1. U porodici se dete od rođenje priprema za život, a samim tim i za školu. Roditelji su detetovi prvi učitelji. Oni ih uče da hodaju, govore, komuniciraju, da se igraju. Porodična sredina ima veliki uticaj na kasniji uspeh deteta u školi i životu. Priprema dece u porodici se svodi na sledeće:
- Fizički razvoj – fizičko zdravlje, kretanje, boravak u prirodi
- Intelektualni razvoj – najbolje se razvija putem igre (pažnja, pamćenje, mišljenje)
- Odnos prema obavezama – sticanje navika i samostalnosti
- Emocionalno-socijalni razvoj – kontrola emocija, komunikacija sa drugima, motivacija
2. Iako je zdrava i stabilan porodica najjači vaspitni faktor u razvoju deteta ne treba zanemariti i jak uticaj vrtića u razvoju deteta kao i u pripremi za školu. Vrtić i predškolske ustanove treba posmatrati kao pomoć roditeljima u pripremi za školu. I u vrtiću su obuhvaćena prethodno navedena područja koja obuhvataju dobru pripremu. Najznačajniji su u pogledu socijalizacije i emocionalne pismenosti u odnosu sa drugima.
Ono što ih razlikuje jeste način rada – u porodici rad je spontan i neisplaniran.
U vrtićima se sreću dva načina učenja:
- Učenje kroz igru – stvaralačke igre, igre sa određenim pravilima
- Usmerene aktivnosti – neposredna priprema za školu
Učenje kroz igru je najbolji način da vaše dete sa lakoćom i radošću dostigne sve zrelosti koje su neophodne za školu. Ne samo da će uživati u učenju, nego će biti motivisano da još više nauči. Najbolje je izabrati zlatnu sredinu što bi se moglo okarakterisati kao:
Planirane igre i aktivnosti (na kojima je baziran i online kurs Igrom do pripreme za školu )
S obzirom da će mnogi roditelji morati da zamene vaspitače i vaspitačice u ovom periodu, napravila sam nastavne listiće koji su laki za upotrebu, prilagođeni su roditeljima, a deci su zabavni. Dovoljno je uraditi jedan listić dnevno. Trudite se da svaki dan radite listić u približno isto vreme, tako ćete lako steći radnu naviku, koju ćete kasnije samo zameniti izradom domaćih zadataka za školu.
PREUZMITE NASTAVNE LISTIĆE
Rešavajući ih, potrebno je da pratite uputstva i vrlo brzo ćete uvideti koje oblasti treba da popravite ili da nadogradite. Tako ćete steći uvid u interesovanja vašeg deteta, nivo njegove pažnje, memorije ili odnosa prema radu.
Ovaj materijal ima za cilj da pomogne roditeljima da steknu određen uvid u kojoj meri je njihovo dete spremno za školu, na čemu još treba raditi i kako to popraviti.
Radite polako, ne žurite, najvažnije je da UŽIVATE u radu sa svojom decom.